4 topowe książki MUST – READ dla rodziców oraz osób pracujących z ludźmi ze spektrum autyzmu

W momencie, gdy jako rodzic słyszysz diagnozę ASD (spektru autyzmu) prawdopodobnie jeszcze nie wiesz z czym masz tak na prawdę do czynienia. Początkowa faza jest najtrudniejsza, nie oznacz to jednak tego, że kiedy już doskonale poznasz zaburzenie swojej pociechy to zawsze radzisz sobie świetnie.

Przygotowałam kilka pozycji, które moim zdaniem są pomocne zarówno dla rodziców dzieci autystycznych, jak i osób, które z nimi na co dzień pracują.

Autyzm – przełom w podejściu. Raun K. Kaufman

To przyznam dość kontrowersyjna pozycja jak na pierwszą, którą Tobie proponuję. Przedstawia ona zupełnie inne, nie dyrektywne podejście do terapii autyzmu. Co więcej, warto wspomnieć, że autorem niniejszej książki jest człowiek, który sam wyszedł z autyzmu… Tak, tak teraz pewnie zaczniesz się burzyć, że przecież zaburzenie autystyczne to coś, co jest z człowiekiem do końca. Nie chcę oceniać, ani przyjmować w tej chwili żadnej ze stron. Co dla mnie i myślę, że również dla Ciebie okaże się ważne, to techniki, sposob prezentowane w książce na to, by nawiązać ze swoją pociechą kontakt. Program Son -Rise, za którym stoi pan Kaufman opiera się głównie na niwelowaniu zaburzeń w zakresie kompetencji społecznych oraz interakcji. Przedstawia różne strategie działania. Z pewnością jest ogromną inspiracją i przewodnikiem co warto robić, jak zaakceptować ASD oraz czego unikać w tworzeniu prawdziwej relacji z dzieckiem.

Zespół AspergeraTony Atwood

Kolejna pozycja, która powinna znaleźć się na twojej liście MUST – READ. Bardzo dobrze zorganizowana oraz uporządkowana treść opisująca kolejno wszystkie sfery, obszary życia, a także sposób ich postrzegania przez osoby z ZA (oraz inne zaburzenia ze spektru autyzmu). Książka napisana jest prostych językiem. Mnóstwo w niej wskazówek do dalszej pracy, inspiracji. Przedostatnia część to tzw. „najczęściej zadawane pytania” nurtujące rodziców oraz ludzi, którzy dopiero rozpoczynają swoją „przygodę” w pracy z dziećmi ze spektrum. Na samym końcu znajdziesz kilka kart, które z powodzeniem możesz wykorzystać w codziennych sytuacjach.

Nie-zgrane dziecko. Zaburzenia przetwarzania sensorycznego. C. S. Kranowitz

To nie jest typowa pozycja dotycząca samego zaburzenia ze spektrum autyzmu ale jednej z jego konsekwencji. Chodzi o zaburzenia przetwarzania sensorycznego. Jak wiadomo wiele dzieciaków z ASD ma zaburzenia sensoryczne, bodźce, które do nich docierają nie są przetwarzane zmysłowo w taki sposób, w jaki powinny. Jest więc to świetny poradnik składający się z 2 części: diagnozy i postępowania oraz praktycznych rozwiązań, ćwiczeń. Napisany prostym, konkretnym językiem. Z pewnością powinien się znaleźć w biblioteczce każdego terapeuty oraz rodzica.

Dotrzeć do dziecka z autyzmem. Stanley I. Greenspan , Serena Wieder.

Kolejna pozycja, która w nieco inny sposób pokazuje jak spojrzeć oraz jak dotrzeć do dziecka z autyzmem. Przedstawia oraz dokładnie opisuje metodę Floor Time, która bez względu na wiek dziecka może być stosowana i przynosić ogromne efekty! Jest to metoda rozwojowa, która skupia się na niwelowaniu trudności w zaburzonych sferach. Ukazuje jak zbudować prawdziwą (nie wyuczoną!) relację rodzic – dziecko, terapeuta – dziecko.

To tylko kilka propozycji, które moim zdaniem zasługują na wyróżnienie. Jeśli znasz książkę, która wielu rodzicom, terapeutom może „otworzyć oczy”, zmienić podejście, pokazać szerszą perspektywę, czy być inspiracją, podziel się proszę jej tytułem w komentarzu pod wpisem 😉

Paulina Sztwiertnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *