Kamizelki, kołderki

Dziś słów kilka na temat kamizelek i kołderek obciążających. Co raz częściej możemy spotkać się ze specjalnymi, terapeutycznymi kamizelkami przeznaczonymi do codziennej terapii.
Do czego służą?
Co dają?
Jak je stosować?
Czy sposób wykonania jest ważny?
Na te i inne pytania postaram się dziś odpowiedź.

Do czego służą?

Ich głównym przeznaczeniem jest stymulacja czucia głębokiego, wyciszenie, rozluźnienie, poprawa koncentracji podczas zajęć szkolnych, czy przedszkolnych. Dodatkowo kamizelki obniżają hiperaktywność, ważne jednak aby ucisk był stale utrzymany podczas nacisku. Dopiero wtedy otrzymamy pożądany efekt – rozluźnienie.

Dla kogo?

Dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej. Dla dzieci, które są szybko rozpraszane przez bodźce przez innych zupełnie niezauważalne. Osoby takie często przechodzą od jednej, nieukończonej aktywności do drugiej, nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu (choć nauczyciele od nich tego oczekują), czasem hałasują, mówią z podnieceniem, łapią różne przedmioty, dotykają siebie, wkładają ręce pod koszulkę, stymulują się. Najczęstszymi odbiorcami kamizelek i kołderek obciążeniowych są dzieci z ADHD oraz dzieci autystyczne.

Przeciwwskazania…

Istnieje kilka przeciwwskazań zdrowotnych. Należą do nich:

inne

Co daje?

  • poprawa komunikacji – lepsza interakcja z otoczeniem,
  • poprawa koncentracji uwagi,
  • lepszy kontakt oraz komunikacja wzrokowa,
  • mniejsze pobudzenie, wyciszenie
  • rozluźnienie.

Wykonanie…

Rynek i producenci kamizelek obsypują swoich klientów pięknymi, kolorowymi kamizelkami, kołderkami pseudo terapeutycznymi. Na co więc zwrócić uwagę przed zakupem?
Kamizelki powinny być wykonane z trwałych, nie za bardzo rozciągliwych materiałów. Najlepszym rozwiązaniem są kamizelki w 100% bawełniane – ze względu na tolerancję tego materiału przez dzieci z nadwrażliwością dotykową.
Ważny jest również materiał wypełniający odważniki. Z relacji rodziców dowiedziałam się, że wypełnienie gorczycowe skutkuje spoceniem dziecka, z kolei wypełnienie żwirkowe powoduje uczulenia.
Atrakcyjny wygląd jest ważny! Kolorystyka również, jednak jestem pewna, że neonowe kolory, czy wielobarwne wzorki nie będą trafnym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że zadaniem zarówno kamizelek, jak i kołderek jest wyciszenie dziecka. W dotychczasowej pracy poznałam chłopców, którym zalecono noszenie kamizelek i każdy z nich wybrał dla siebie motyw militarny. W stonowanych barwach, a jednak dla chłopaków atrakcyjnych.

Ubieramy kamizelkę…

168575611_4_644x461_sprzedam-sprzet-do-terapii-si-kamizelki-obciazeniowe-wymiary-s-m-l-dla-dzieciKamizelka powinna być dostosowana do wielkości dziecka, ma leżeć na ramionach i plecach. Nie może się zsuwać, ani zwisać! Po wewnętrznej stronie kamizelki znajdują się kieszenie do których wkładamy odważniki, które powinny być rozłożone równomiernie po obu stornach, na tej samej wysokości. Nie mogą się one opierać o nogi dziecka podczas, gdy to siedzi. Ciężar kamizelki ma stanowić nie więcej niż 5% wagi dziecka. Czas noszenia, tak samo jak ciężar, powinien być indywidualnie dostosowany. Najczęściej nie przekracza on 30 minut, po czym zaleca się przerwę do 2 godzin, by znów zastosować kamizelkę do 30 minut.
Kamizelki, podobnie jak kołderki, nie stosujemy na noc, ani gdy dziecko przebywa obok zbiorników wodnych.

Stosujemy kołderkę…

imagesZasady dotyczące wykonania kamizelek terapeutycznych tak samo dotyczą kołderek. Czas, jaki dziecko spędzi pod kołderką wynosić powinno do 20 minut. Istotne, by nie przykrywać dziecka kołderką jeśli daje wyraźne znaki, że tego nie chce. Głowa i szyja to miejsca, których NIGDY nie przykrywamy. Dlaczego? Ponieważ to jedne z najbardziej wrażliwych na dotyk miejsc, a ponadto chronimy je przed uduszeniem. Dlatego też nie stosujemy kołderki na noc, a jedynie przed zaśnięciem w wypadku, gdy nasz maluch ma problemy z zaśnięciem. Po przykryciu musi mieć możliwość swobodnego wydostania się spod kołderki.  Co z rozmiarem i wagą? Do każdego dziecka terapeuta integracji sensorycznej powinien zalecić wielkość i wagę kołderki. Nie wolno kupować kołderek od znajomych, których dziecko przestało korzystać z tej formy terapii.  Naczelna zasada mówi, że waga kołderki nie może przekraczać 10% wagi ciała dziecka.
Kamizelki i kołderki choć skuteczne nie mogą być stosowane jako jedyne działanie terapeutyczne. Pamiętajmy również o systematycznych zajęciach SI, dostosowywaniu otoczenia dziecka, czy także o diecie sensorycznej.

Paulina Sztwiertnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *