4 cenne wskazówki jak umeblować pokój dziecka ze spektrum autyzmu

Jako rodzice lub terapeuci na każdym kroku staramy się stwarzać jak najlepszą przestrzeń dla dzieci z ASD. Tworzymy plany dnia, dostosowujemy wygląd sali przedszkolnej, czy szkolnej klasy minimalizując ilość rozpraszających bodźców. Jak sytuacja ma się w domu? Czy tam również pamiętamy o kilku istotnych dla rozwoju dziecka kwestiach?

Przedstawię Ci 4 zasady, którymi warto się kierować urządzając pokój dziecka z ASD.

Naturalność

Osoby z autyzmem w przeciwieństwie do ludzi neurotypowych zazwyczaj preferują prostotę w wyposażeniu i dekoracji domu. Barwne, wzorzyste dodatki, dywany, czy ściany to nie coś, w czym będą się dobrze odnajdywać, dlatego wybierając kolor pokoju dla Twojego dziecka zdecyduj się na neutralne kolory takie jak beże, delikatne, kojące odcienie szarości, niebieskiego lub zielonego.

Wybierając podłogę proponuję naturalne drewno bądź jednokolorowy dywan z takim rodzajem faktury, jakie Twoje dziecko toleruje.

Warto również zdecydować się na drewniane meble, aniżeli na metalowe lub też z tworzyw sztucznych.

Kolejny istotny aspekt to oświetlenie – lepiej, gdy użyjesz delikatnego światła, niż fluorescencyjnego.

Idealna sytuacja jest, gdy masz możliwość zapewnienia dziecku dużego okna z widokiem na przyrodniczy krajobraz. Dzięki temu do pokoju Twojej pociechy będzie wpadać więcej naturalnego światła, a sam widok natury z pewnością będzie korzystniejszy niż widok na głośną, zatłoczoną ulicę.

Stwórz znajomą przestrzeń

Przewidywalność oraz znajomość pomaga ludziom z ASD w radzeniu sobie ze zmianami oraz przejściami. Często dziecku łatwiej jest skupić się na takich czynnościach jak jedzenie, spanie,  uczenie się, gdy każda z tych aktywności ma swoje specjalnie przeznaczone do tego miejsce w domu. Wyznaczone miejsce dla snu oraz spożywania pokarmów są szczególnie istotne, niezależnie od wieku dziecka.

Warto również stworzyć dla dziecka specjalną przestrzeń, z której będzie korzystało, by się uspokoić, poczuć bezpiecznie. Takie kąciki często są przygotowane w placówkach do których dziecko uczęszcza. Głównym założeniem takiego miejsca jest brak bodźców, „odcięcie” od reszty grupy – chwila dla siebie na wyciszenie oraz samoregulację.

Zminimalizuj hałas

Pozornie zwyczajne dźwięki takie jak: ruch uliczny, szum pralki, czy włączony telewizor dla osób z autyzmem mogą stanowić nie lada wyzwanie z powodu ich nadwrażliwości sensorycznej. (Link do filmu jak odbierają bodźce słuchowe osoby z ASD).

Akustyczne panele ścienne, czy podłogowe to marzenie na które nawet większość dobrze prosperujących placówek nie może sobie pozwolić. Jest jednak tanie rozwiązanie, które również Ty możesz wprowadzić w swoim domu: miękkie koce, dywany, czy poduszki (pamiętaj jednak o tym, by nie przesadzić z ilością, kolorem, czy wzorem tych dodatków!).

Dobrze rozmieszczone regały meblowe nie tylko pozwolą uniknąć nadmiernego bałaganu ale również stłumią niechciane dźwięki. Podobnie tablica korkowa powieszona na ścianie pozwoli na wyciszenie pewnych dźwięków, a dodatkowo może posłużyć jako tablica aktywności, planu dnia dziecka.

Indywidualizm – weź to pod uwagę!

Autyzm to spektrum różnych zaburzeń, czego efektem jest ogromna różnorodność oraz unikalność wśród osób z ASD.

Urządzając więc pokój dla Twojej pociechy weź pod uwagę jakie kolory, wzory lubi. Jakie faktury preferuje.

Jeśli tylko masz możliwość kup do pokoju dziecka huśtawkę, czy hamak. Korzystaj (na ile fundusze Ci pozwolą) z mebli, z których Twoje dziecko korzysta np. podczas terapii SI w przedszkolu, czy szkole.

Początkowo urządzenie idealnego pokoju dla dziecka może wydać Ci się trudne, prawdopodobnie popełnisz sporo błędów, jednak nie poddawaj się!

W efekcie końcowym stworzysz idealną przestrzeń dla swojego dziecka w której będzie mogło się rozwijać i czuć bezpiecznie!

Paulina Sztwiertnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *